İş Hukuku

Sakarya'nın Güvenilir Avukatlık Bürosu

İş Hukuku

İş Hukuku

İş Hukuku iş ve çalışma hayatını düzenleyen kanunların tümünü kapsayan en önemli hukuk dallarından birisidir. İşçi ve işveren arasında var olan düzenin en adil ve gerektiği şekilde uyarlanabilmesi için tüm şekil şartlar İş Hukuku kanunlarına bağlanmıştır. Hem işçi hem de işverenin haklarını koruyan ve aynı zamanda arada oluşabilecek anlaşmazlık ve uyumsuzluk durumlarında kanunların ifade ettiği şekilde sorunlara çözüm getiren İş Hukuku iş mahkemeleri aracılığı ile görülmektedir.

İş Hukuku Kapsamı

Ülkemizde İş Hukuku iki farklı kapsamda ele alınmaktadır. Bunlar bireysel iş hukuku ve toplu iş hukuku olarak değerlendirilmektedir.

Bireysel iş hukuku daha çok küçük işletmeleri kapsayan bir bölümdür. Küçük işletmelerde çalışan işçilerin haklarını korumaya yönelik olarak düzenlenmiştir. Bu tür işletmelerde iş görme, işçi e işveren arasında oluşan anlaşmazlıklar, işçinin davranış bozuklukları, iş sözleşmesine olan bağlılık, iş görememe durumları e iş sözleşmesinin ihlali konuları ele alınmaktadır. Ve bu durumlar İş Hukuku’nda yer alan kanunlara göre ele alınmaktadır.

Toplu iş hukuku ise çoğunlukla işçi sayısı fazla olan büyük işletmeler için geçerli bir kapsamdır. Büyük işletmelerde işçi ve işveren arasında temsil yetkisine sahip sendikalaşmalar söz konusudur. Bu sendikalar aracılığı ile toplu iş sözleşmeleri düzenlenmektedir. Ve bu sözleşmeler neticesinde hak ve menfaat uyuşmazlıkları oluştuğunda, bu uyuşmazlıkları çözebilmek için bazı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu çözüm yolları genellikle karşımıza grev, lokavt, arabuluculuk ve hakem kuralları olarak çıkmaktadır. Tüm bu kapsamda var olan tüm hukuksal süreçler toplu iş hukuku konularıdır.   

İş Hukuku Özellikleri

İş hukuku işveren ile işçi arasındaki en güçlü köprüdür. İş hukuku alanında kanun koyucu tarafından düzenlenmiş olan tüm yasa ve kanunlar bazı özelliklere tabi olarak hazırlanmıştır. Çünkü çok eski dönemlerden beri var olan bir gerçek vardır ki, o da emeğin suiistimal edilebilir olmasıdır. İş Hukuku ile bu konuda çok anlaşılır ve sarih bir sistem ortaya koyulmuştur. İşçi ve işveren arasında berrak bir ilişki ağının düzenlenmesi sağlanmıştır. İş hukukunun sahip olduğu özellikler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

  • İş Hukuku’nun en temel özelliği işçi emeğinin ve haklarının korunmasını sağlıyor olmasıdır. İşverenlerin çalışan insanların haklarını en iyi şekilde sağlaması ve onlara haksızlık edememesi devlet tarafından korumaya alınmıştır. 
  • İş Hukuku’nda bazı emredici hükümler bulunmaktadır. Bu hükümler işverenin uymak ve uygulamak zorunda olduğu kuralları emretmektedir. Ve bunlar işçinin lehine olan kurallardır. 
  • İş Hukuku işçilerin sendikalar aracılığı ile yönetime katılabilmek hakları vardır ve bu haklar yine iş hukuku aracılığı ile korunmaktadır.
  • İş Hukuku karma hukuktur. Burada devletin de müdahil olduğu bazı alanlar söz konusu olacaktır.

Gürses Hukuk Bürosu İş Hukuku Hizmetleri

Gürses Hukuk Bürosu olarak çoğunlukla işçinin yanında olan ve onun emeğinin karşılığını tam olarak alabilmesini sağlayan İş Hukuku alanında çalışmalar yapıyoruz. İş Hukuku avukatlarımız bu alanda daha önce birçok farklı dosya ile ciddi ölçüde bir deneyim kazanmıştır. Sahip olduğumuz deneyim ve etkin savunma yöntemlerimiz ile hak kaybına uğrayan tüm iş ve işverenlerimizin en adil şekilde yanında olmayı hedefliyoruz.

Gürses Hukuk Bürosu olarak İş Hukuku alanında sizlere sunduğumuz tüm çözümlerimiz aşağıdaki gibidir;

  • İşçi ve işveren arasında var olan hizmet sözleşmesi kapsamında yaşanan anlaşmazlıkların çözümü
  • İşverenin sahip olduğu ve İş Hukuku ile resmileştirilmiş olan tüm sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda aşılan hukuki yollara başvurulması ve bunların takibi
  • İşçi ve işveren arasında düzenlenen iş sözleşmelerinin hazırlanması, revize edilmesi ve mevzuat ile uyumlu hale getirilmesi
  • İşçi ve işveren arasında oluşan uyuşmazlıklar sonucunda ortaya çıkan ihbar, fesih bildirimleri ve tutanak bildirimlerinin hazırlanmasıdır. 

İş Hukuku alanında bir sorunuz varsa Avukata Sor sayfasına ziyaret ederek sorunuzu bize iletebilirsiniz.

Gürses Hukuk Bürosu

Gürses Hukuk Bürosu, tecrübeli ve dinamik kadrosuyla 1989 yılından beri müvekkilerine dava ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Telefon : +902642823571
Mail : hukuk@gurses.av.trismail@gurses.av.tr
İnstagram : @gurseshukuk
Adres : Evin İş Merkezi, İstiklal Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı 421 Sokak No: 1E, D:Kat. 2, 54050 Serdivan/Sakarya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.