Miras Hukuku

Sakarya'nın Güvenilir Avukatlık Bürosu

Miras Hukuku

Miras Hukuku

Miras Hukuku gerçek kişilerin ölümü halinde var olan mal varlığının yada varsa borçlarının kimlere, ne kadar ve ne şekilde intikal edeceğini düzenleyen hukuk dalıdır. Miras hakkı malvarlığı ve borçlar için geçerli olan yasal bir durumdur. Mirasın bir kısmı ya da tamamı vasiyet üzerine tek kişiye kalabileceği gibi, bir vasiyet olmadığında derecelere göre tüm varislere devredilmektedir. Miras Hukuku tüm bu süreçleri ve kişileri kapsayan kanun ve yasların toplandığı bölümdür.

İnsanların ölümlerinden sonra mal varlıkları üzerinde yasal mirasçıları ve diğer mirasçılar söz hakkına sahiptir. Var olan malların ve varsa borçların nasıl paylaştırılacağı, hangi sırayla ödeneceği miras hukuku konularındandır. Gürses Hukuk Bürosu olarak uzman avukatlarımız aracılığı ile kan hısımlarının yasal mirasçılığı, miras payları, saklı pay, mirasın reddi, miras davaları ve ölüme bağlı olarak yapılan bazı tasarruflar konusunda müvekkillerimize hizmet sunulmaktadır. Farklı türlerde açılan miras davalarının her biri özel niteliklere sahiptir. Büromuzda aktif olarak görev alan miras avukatlarımız müvekkillerimizin bu süreçlerden en iyi şekilde çıkmasını sağlayacak türde etkin çalışmalar yapmaktadır. 

Miras Hukuku işleyişinde mirasçılar iki grupta ele alınmaktadır. Bunlardan birisi yasal mirasçılar, diğeri de atanmış mirasçılardır.

Miras Hukukunun Amacı

Miras Hukuku ölen kişi ile mirasçı adı verilen ve arkada kalan kişiler arasındaki hak ve hukuka ilişkin bir köprü görevi görmektedir. Ölüm veya buna benzer nedenlerle bir kişinin elinde olan haklar el değiştirmektedir. Ve Miras Hukuku bu hak değişiminin en adil şekilde nasıl yapılacağını, kimlere nasıl devireceğini düzenlemektedir. Burada söz konusu intikaller sadece haklar değildir. Aynı zamanda ölen kişinin borçlarını da içeren tüm hukuksal ilişkililer kime, nasıl devredileceğini tayin edilmektedir. Mirasçılar ölüm ile sadece hakları değil borçları da edinmiş olurlar.

Ülkemizde kanun koyucu tarafından her bir grubun menfaati göz önüne alınarak miras hukuku düzenlemeleri yapılmıştır. Bu durumda göz önüne alınan beş farklı grup söz konusudur. Bunlar miras bırakanlar, mirasçılar, miras bırakanın alacaklıları, mirasçının alacaklıları ve devlettir. Bu beş zümrenin de menfaatlerine göre koyulan tüm kanun ve yasalar miras hukukunun amacıdır.

Gürses Hukuk Bürosu Miras Hukuku Hizmeti

Gürses Hukuk Bürosu olarak Miras Hukuku alanında her zaman müvekkillerimizin çıkarlarını koruyan en adil şekilde süreçleri yönetmeyi hedefliyoruz. Bunun için uzman bir miras hukuku ekibi ile çalışıyoruz. Var olan haklarınızı en iyi şekilde korumak için bugüne kadar miras hukuku alanında var olan ve güncellenen tüm yasa ve kurallara hakim olan ekibimiz tüm anlaşmazlıklar ve uyuşmazlıklar için çözüm yolunda çalışmaktadır.

Gürses Hukuk Bürosu olarak öncelikle miras bırakanın haklarını korumaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Miras Hukuku miras bırakanın sağlığında edindiği hakların mirasçılarına zarar görmeden intikal etmesini sağlamaktadır. Eğer miras bırakan ölümünden önce mirası konusunda bir tasarruf yapmışsa, bu tasarrufa uygun şekilde hareket edilmesi miras bırakanın haklarına sahip çıkılması demektir. Ve bizler Gürses Hukuk Bürosu olarak verilen vasiyet ve tasarruflara göre en doğru şekilde hareket edilmesi konusunda sizlerin yanındayız.

Miras Hukuku büyük ölçüde mirasçıların haklarını korumaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Mirasın açılması ile birlikte mirasçılar arasında elbirliği mülkiyeti kabul edilmektedir. Ve bu mirasçıların haklarını korumaya yönelik atılan bir adımdır. Mirasçılar arasında iki tür yarar söz konusudur. Ya mirasın anlaşma yolu ile dağıtımı, ya da yargı kararı ile taksim söz konusudur. Bu süreç için Gürses Hukuk Bürosu olarak uzman ekibimiz en verimli çalışmaları yapmaktadır.

Miras Hukuku alanında bir sorunuz varsa Avukata Sor sayfasına ziyaret ederek sorunuzu bize iletebilirsiniz.

Gürses Hukuk Bürosu

Gürses Hukuk Bürosu, tecrübeli ve dinamik kadrosuyla 1989 yılından beri müvekkilerine dava ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Telefon : +902642823571
Mail : hukuk@gurses.av.tr – ismail@gurses.av.tr
İnstagram : @gurseshukuk
Adres : Evin İş Merkezi, İstiklal Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı 421 Sokak No: 1E, D:Kat. 2, 54050 Serdivan/Sakarya

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.