Tüketici Hukuku

Sakarya'nın Güvenilir Avukatlık Bürosu

Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku

Tüketici Hukukunun doğuş nedeni tüketicinin korunmasıdır. Sürekli olarak gelişen ve genişleyen pazarda tüketicilerin mağdur olabilecekleri pozisyonlar da sürekli olarak artmaktadır. En zayıf halka olan tüketicilerin belirli kanun ve yasalar çerçevesinde koruyor olması onların daha güvende hissetmelerini sağlamaktadır. Çoğu kez ekonomik ve sosyal olarak ve bilgisizlikten kaynaklı nedenler tüketicilerin hatalı adımlar atmasına neden olabilmektedir. Bu türü durumlarda kendilerini koruyan bazı hakların olduğu bilmek onlar için en önemli güvence olacaktır. 

Tüketici Hukukunun Amacı

Tüketici Hukuku tarafından bazı kural ve koruma alanları belirlenmiştir. Bunlar tüketici hakları olarak bilinmektedir. Ülkemizde de son yıllarda gelişen Pazar şartlarına istinaden yaşanan tüketici mağduriyetlerinin bir artış göstermesi sonucu uluslararası düzeyde birtakım ilke ve kurallar düzenlenmiş ve bunlar tüketici hakları olarak ulusal hukuk düzenlerine yön vermeyi hedeflemiştir. Böylece Tüketici Hukuku sayesinde tüketicilerin yalnız ekonomik değil, tüm çıkarları en kapsamlı şekilde korumaya alınmıştır. 

Tüketici Sözleşmeleri 

Tüketici sözleşmeleri Tüketici Hukukunda yer alan en önemli etkenlerden birisidir. Tüketici sözleşmeleri yapılan alışverişlerde taraflar arasında yaşanabilecek herhangi bir uyuşmazlıkta kullanılmak üzere hazırlanmaktadır. Tüketici sözleşmelerinde yer alan kurallar emredici olarak bilinmektedir. Tüketici sözleşmelerinde yer alan kuralların çoğunluğu daha çok pazarda güçsüz ve savunmasız taraf olan tüketiciyi korumaya yönelik olarak hazırlanmıştır. 

Tüketici sözleşmeleri her alışverişte sizlerin kabul edip onayladığı içerikler olmalıdır. Özellikle internet alışverişinin büyük bir hızla ilerlediği son yıllarda artan mağduriyetlerin önüne geçebilmenin en etkin yolu kanun koyucu tarafından sunulan tüketici sözleşmeleridir. Bir sözleşme görmeden ve kabul etmeden yapmış olduğunuz ve sonunda mağdur olduğunuz her alışverişte haklı olan tarafın siz olduğunuzu bilmelisiniz.   

Tüketici sözleşmeleri Pazar içerisinde bazı çeşitlere ayrılmıştır. Ve konun koyucu tarafından bu çeşitlere yönelik kurallar hazırlanmaktadır. Gürses Hukuk Bürosu olarak tüketiciyi korumaya yönelik yaptığımız çalışmalarda en sık kullanılan ve mağduriyetlerin söz konusu olduğu tüketici sözleşmeleri şu şekildedir; 

Taksitle satış sözleşmeleri, tüketici kredi sözleşmeleri, konut finansmanı sözleşmeleri, mesafeli sözleşmeler, paket tur sözleşmeleri, devre tatil ve uzun süreli tatil sözleşmeleri, finansal hizmetlere ilişkin sözleşmeler ve abonelik sözleşmeleridir.

Gürses Hukuk Bürosu Tüketici Hukuku Hizmetleri

Gürses Hukuk Bürosu olarak her zaman en güçlü ve deneyimli avukat kadromuzla tüm sorunlarınıza hukuksal ve en adil çözümleri sunmak ve sizleri yapılan haksızlıklara karşı en iyi şekilde korumak üzere hizmet veriyoruz. Hayatınızın her aşamasında, hem bireysel olarak, hem de ticari olarak birçok alışverişin içinde bulunduğunuz ve bu alışverişlerde maddi ve manevi olarak haksızlığa uğradığınız durumlar söz konusu olduğunda Tüketici Hukuku alanında uzman ekibimizin çalışmaları sonucu tüm mağduriyetlerinizi en iyi şekilde sona erdirmeyi hedefliyoruz.

Her tür pazarda ve tüm alışverişlerinizde resmi olan bazı kayıtların ve sözleşmelerin geçerliliği söz konusudur. Bunlardan yola çıkarak yaşamış olduğunuz mağduriyeti sizlerin lehine çevirmek için Ticaret Hukuku’na dayalı çalışmalar yapıyoruz.

Sizlerde Gürses Hukuk Bürosu olarak bizlerden birçok farklı destek alabilirsiniz. Bu süreçte sizlere destek verdiğimiz hizmetlerimiz aşağıdaki gibidir;

  • Ayıplı mal ve ayıplı mal alım satımından kaynaklanan anlaşmazlıkların çözümü
  • Alım satım sözleşmeleri
  • Tüketici Hakem Heyeti nezdinde yapılacak olan işlemler ve bunların takibi
  • Var olan tüketici şikayetlerine karşı en güçlü hukuki çözüm yolları
  • Satıcı ile alıcı arasında yapılacak olan sulh görüşmeleri ve bu görüşmeler sonucunda alınan kararların resmi bir protokole bağlanması
  • Tüketici Hukuku alanında sürekli olarak güncellenen mevzuatların takibi 
  • Tüketici ve Ticaret mahkemelerinde yaşanan anlaşmazlıkların en kısa sürede çözüme kavuşmasıdır. 

Tüketici Hukuku alanında bir sorunuz varsa Avukata Sor sayfasına ziyaret ederek sorunuzu bize iletebilirsiniz.

Gürses Hukuk Bürosu

Gürses Hukuk Bürosu, tecrübeli ve dinamik kadrosuyla 1989 yılından beri müvekkilerine dava ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Telefon : +902642823571
Mail : hukuk@gurses.av.tr – ismail@gurses.av.tr
İnstagram : @gurseshukuk
Adres : Evin İş Merkezi, İstiklal Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı 421 Sokak No: 1E, D:Kat. 2, 54050 Serdivan/Sakarya

 

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.