Güncel Makaleler

Belediye Başkanlarının dikkatine..! Kaçak Binayı Yıkmayan, Hapse Girecek..!

Encümenin yıkım kararını uygulamayan belediye başkanları, hapis ile cezalandırılacak. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ nun bu konudaki kararı 2003 yılında kesinleşmiştir: Kaçak yapıyı yıkmayan belediye başkanı, görevini ihmal etmiş demektir.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, belediye encümeninin yıkım kararlarını yerine getirmeyen belediye başkanlarının görevini ihmal etmiş olacağına işaret etti ve kaçak bina yıkımı konusunda, cezayı “hapis” olarak kesinleştirdi.

Emsal teşkil edecek karar, önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina hakkındaki bir cezanın onaylanması ile alındı. Piriştina’nın, 20 ruhsatsız yapıyı yıkmadığı için “görevini ihmal ettiği” belirtildi.

Önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ruhsatsız veya ruhsatına aykırı olarak inşa edildiği saptanan 20 yapının belediye encümenin yıkım kararını yerine getirmediği gerekçesiyle yargılanmıştı.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Başkan Priştina’ yı 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “görevi ihmali” düzenleyen 230. maddesine göre hapis cezasına çarptırmış; bu cezayı da 353 milyon 379 bin lira para cezasına çevirerek ertelemişti. Piriştina bu kararı temyiz etmişti.

Piriştina’nın itirazı reddedildi.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 4. Ceza Dairesi’nin kararını onadı. Böylece, encümenin yıkım kararlarını uygulamayan belediye başkanlarına ceza yolu açılmış oldu.

Genel Kurul’un kararında, şöyle denildi: “Belediye encümen kararlarını uygulamak zorunda olan sanık, alınan 20 adet yıkım kararının infazını sağlamamak suretiyle, yasanın kendisine yüklediği görevi yerine getirmemiş, müteselsilen görevini ihmal etmiştir. Sanık, savunmasında, Belediye Yasası’nın 87. maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak yıkım kararlarının yerine getirilmesini ertelediğini savunmuştur. Ancak anılan maddedeki yetki, yasaya ve kamu yararına aykırı görülen encümen kararlarına karşı itiraz ve bu süreçte yıkımın ertelenmesiyle sınırlıdır. Yıkım kararlarının sürekli olarak ertelenmesi konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Somut olayda yüklenen suçun tüm öğeleriyle oluştuğu” anlaşılmıştır.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ nun bu kararı uyarınca, yıkım kararını uygulamayan başkanlar hapis cezasına çarptırılabilecek.

YCGK Esas: 2003/4-194 – Karar: 2003/214 – Karar Tarihi: 08.07.2003

Daha Fazla Göster

Avukat İsmail GÜRSES

Gürses Hukuk Bürosu kurucu Avukat İsmail GÜRSES ile ekibi; hukuki süreçte başarılı bir şekilde çalışma yürütmekte, müvekkillerin davaları konusunda etkin çözüm yollarıyla hareket ederek kurumsal bir şekilde danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
×